צ'קים חוזרים חשבון מוגבל

אכן, מדובר אודות התנהלות בחשבון הבנק שיש להגדיר אותה כהתנהגות שחורגת מכל הגיון סביר. במידה והבנק שלכם לא כיבד את הצ'קים שמסרתם לצד ג', כי אז הפיקוח של הבנקים יתרה בפני הבנק שלכם, לשלוח התראה בעזרת מסרון לטלפון הסלולרי שלכם. וזאת באם חמישה צ'קים שלכם לא כובדו, בשל חוסר כיסוי בבנק שלכם, במהלך שנה שלמה, או לחלופין במידה וכבר הגבילו את חשבון הבנק שלכם, בעקבות צ'קים חוזרים חשבון מוגבל. המטרה של כל הפרוצדורה הזאת באה לידי ביטוי של הגברת המודעות שלכם למצב הנוכחי שלכם, תוך כדי רצון אמיתי לעזור לכם שלא להיכנס לסטטוס של לקוח מוגבל. 

 

האם תמיד יש להילחץ בשל החזרת שיקים חשבון מוגבל ?

שאלת הירייה הראשונה שלנו – "האם תמיד יש להילחץ בשל החזרת שיקים חשבון מוגבל"?, נקדים לומר כי אל לכם להיכנס לחרדות, באם צ'ק כזה או אחר לא כובד על ידי הבנק שלכם, בעוד הייתם בטוחים שהבנק שלכם יכבד אותו, ולא קרה הדבר. יש הרבה דרכים להתמודד עם מצב ביש שכזה, בהם נדון בהמשך מאמר זה.

מה הן הסיבות הראשיות לתופעה של צ'ק חוזר חשבון מוגבל ?

באשר לשאלה החשובה – "מה הן הסיבות הראשיות לתופעה של צ'ק חוזר חשבון מוגבל"?, נדגיש כי יש הרבה סיבות, קצרה היריעה מלהכיל את כולן, בכל זאת בחרנו להתמקד בסיבות הכי ניכרות, והנה הן לפניכם –

  1. כאשר תיתנו צ'ק שאינו סחיר לגורם צד ג'. ומה זה בכלל צ'ק שאיננו סחיר? ובכן, מדובר אודות צ'ק שמוטבע עליו צמד המלים למוטב בלבד. ולמה זה כה עקרוני? מכיוון שאי אפשר למסור צ'ק שמוסב למוטב בלבד לפלוני אלמוני, ששמו אינו מצוין על גבי הצ'ק הזה, וזאת הסיבה שבמידה והצ'ק ניתן לצד ג', שמנסה לפדות אותו, הצ'ק לא יכובד. מדובר אודות טעות, שבדרך כלל, נעשית מתוך תום לב. כאשר הצ'ק ממוען למוטב בלבד, ניתן לשנות רק את מועד פירעון הצ'ק ורק את הסכום, אבל אי אפשר לשנות את שם הנמען, ואי אפשר, כאמור לעיל, להסב אותו לצד ג', גם אם תמחקו את המלים למוטב בלבד, זה ממש לא תופס. הדרך הכי נכונה לטפל במצב שכזה, היא לגשת לבעל הצ'ק, להסביר לו את ההתרחשות האחרונה, וסביר להניח, כי הוא יספק לכם צ'ק חדש, בלי כל משוא פנים.
  2. באופן כללי, אסור לבטל צ'ק, אבל מצבים כאלה עשויים להתרחש. אתם עשויים להפציר בבנק שלכם כי יבטל את הצ'ק, והאחרון חייב למלא את בקשתכם. אי לכך ובהתאם לזאת, אתם עשויים לבטל את הצ'ק לאחר שכבר נתתם אותו, במידה והנכם מעוניינים לבטל את הדיל, או לחלופין שמדובר על מעשי מרמה. יש עסקאות שמתרחשות כדת וכדין, אך הקונה מתחרט לאחר כמה רגעים, ומבקש מהבנק שלו לבטל את הצ'ק. הווה אומר – לא באמת עשיתם עסקה, והצ'ק יבוטל כחוק, ותישארו קרחים מכאן ומכאן. האם אפשר לעשות משהו במצב כה אבסורדי? תחילה, תבינו כי לא בכל זמן נתון מבטל הצ'ק מונע מכוונה רעה, בשל חוסר רצונו לשאת בתשלום, מכיוון שקיימים תרחישים, שלאורם העסקה פשוט בטלה ומבוטלת. כמו למשל – במידה ובעל הצ'ק רכש מכם מוצר עם פגם, זאת עילה מספיק ראויה על מנת להביא לכדי ביטול הצ'ק, על מנת שלא יצטרך לבקש מכם חדשות לבקרים טיפול בבעייתו. אין ספק, כי רצוי יהיה שהלקוח שלכם יידע אתכם בביטול הצ'ק, אך לא תמיד זה קורה. מזווית ראייה שונה, לעתים מבטלים מצ'ק בתום ביצוע עסקה מחמת זדון וערמומיות, כדי לקבל מוצר כזה או אחר, אבל בהחלט לא לשלם עליו. כדי להילחם בתופעה כגון זאת, עליכם לתור אחר מבטל הצ'ק, ולהבין ממנו ברוגע מה קורה פה בדיוק. אם הוא מסרב לענות לשיחות הטלפון שלכם, הוא שהוא עונה בגסות, ונראה כי הוא ממש עובד עליכם, הגיע הזמן לערב את הנוכחות של עורך דין.
  3. צ'ק יכול לחזור במידה ואין מספיק כיסוי בחשבון הבנק שלכם. זאת בעיה מאוד שכיחה, והכי פחות סימפטית, משום שיש לומר שקיבלתם צ'ק מלקוח בלי שיש לו בכלל כיסוי. הבנק הוא מי שאמון על החזרת הצ'ק, בשל חוסר כיסוי מספיק. מרבית נותני הצ'קים בלי כיסוי מודעים למצב החשבון בנק שלהם, ויש לומר, בסגי נאור, שזה נעשה מכוונה תחילה. לשם פתרון מיטבי של הבעיה, קודם כל תצרו קשר טלפוני עם בעל הצ'ק. תנסו לתהות על קנקנו. באם הוא ימשיך בסירוב לשלם לכם בגין הצ'ק שלא היה לו מספיק כיסוי בחשבון הבנק, אנא תפנו לעורך דין, שמתמחה בתחום של גביית חובות, והוא ימשיך מכאן.
  4. ונסיים את השאלה הזאת, עם דגש על צ'ק חשבון מוגבל. כאשר יש צ'קים חוזרים חשבון מוגבל ללא כיסוי, בנק ישראל מטיל מגבלות על חשבון הבנק, כמו למשל – האיסור על הנפקה של פנקס צ'קים ופדייה שלהם. לפעמים בעל החשבון מצויד בעוד פנקסי צ'קים, שאותם נתן מתוך אי ידיעה שהוא יהפוך ללקוח מוגבל. פה נדונה השאלה – כמה צ'קים חוזרים זה חשבון מוגבל?  ונאמר כי עסקינן אודות עשרה צ'קים במשך שנה אחת. זה הוא מצב, שבצורה אוטומטית, בעוד הבנק שלכם יזהה שאתם "מפזרים" לכל עבר צ'קים, הוא יסרב לכבד אותם. גם בתרחיש כזה עליכם להיות מיוצגים על ידי עורך דין בעל מוניטין, שיודע דבר או שניים על התחום הזה, ולא תאמינו כמה כוח ומשמעות יש לייצוג שלו. 

מה אומר בדיוק החוק על צ'קים חשבון מוגבל ?

וזאת שאלה חשובה במיוחד – "מה אומר בדיוק החוק על צ'קים חשבון מוגבל"?, ונקדים לומר, כי בנק ישראל יגביל את חשבון הבנק שלכם, נוכח העובדה כי בזמן של שנה מלאה, השאלה – כמה צ'קים חוזרים חשבון מוגבל? היא תיענה, בדיוק עשרה צ'קים שחזרו, או למעלה מכך, מתוך נימוק של חוסר כיסוי בחשבון הבנק שלכם. במידה והגבילו את חשבון הבנק שלכם, המעבר למידע בנקאי, אשר אותו מפיצים לכל בתוככי המערכת הבנקאית, שבהכרח תכתים את השם הטוב שלכם, וכי ידוע כי "טוב שם טוב, משמן טוב". יוטלו עליכם גם מגבלות בעבודה הבנקאית, אל מול כל הבנקים במדינת ישראל וברחבי תבל, כמו גם בכל מוסד פיננסי, ותיגרם לכם עוולה מסחרית בעניין של בעלי חברה, עד כי האינפורמציה השלילית הזאת תסב לפתיחה של הליכים משפטיים כנגדכם, שכוללת את הנושא של חדלות פירעון, כולל פתיחה אינטנסיבית של הליכים בהוצאה לפועל. ובכמה מלים נסכם – כאוס אחד מוחלט, שלא פשוט לצאת ממנו בכלל. 

מה עושים במצב של שיק חוזר חשבון מוגבל ?

ולא נוכל להגיע לסוף דברינו, מבלי לבחון את השאלה – "מה עושים במצב של שיק חוזר חשבון מוגבל"?, ותשובתנו האחרונה בהחלט, תתמקד בכך שהמון בעלי חברות נדרשות להתמודד עם המצב של צ'קים שחוזרים. הבנק יעדכן אתכם על צ'ק שלא כובד, ומשמעותי שתרדו לעומק הבעיה, תוך כדי הבנת הגורמים של אי כיבוד הצ'ק, ומה הדרכים לפעולה אשר ניצבות בפניכם. במידה והבנק שלכם לא כיבד את הצ'ק שנתתם מחמת בעיה טכנית, כמו סגירת חשבון בנק או ציון למוטב בלבד, הדבר יהיה כרוך בהתנצלות גרידא, והצד שכנגד יבין את המצב, וירשום לפקודתכם צ'ק חדש. במידה ומדובר במישהו שנוהג "לפזר" צ'קים מתוך תובנה ברורה שאין להם כיסוי, וכי שיקים חוזרים חשבון מוגבל, מומלץ, שוב, לפנות לסיוע של עורך דין מקצועי מהתחום, ולפעול על פי החוק כנגד מי שחייב לכם כסף, בגין צ'ק שלא כובד.

או מלאו פרטים ונחזור אליכם

להתייעצות ראשונה ללא עלות

אתר זה משתמש בקבצי עוגיות כדי להעניק לכם שירות יותר טוב   קרא עוד 

Call Now Button דילוג לתוכן