כיצד ניתן להסיר הגבלה מהבנק? המציאות בשוק כיום

כיצד ניתן להסיר הגבלה מהבנק – המציאות בשוק כיום מציבה בפנינו הגבלות רבות. הגבלה על לקוח יכולה לנבוע משתי סיבות עיקריות: האחת, הגבלה ע"י הבנק המסחרי בעקבות שיקים חוזרים כתוצאה מ"אי כיסוי" מספק בחשבון שבבעלותו.

השנייה, הטלת הגבלה ע"י גוף שהוסמך לכך, כחוק, לדוגמא: כונס הנכסים הרשמי, הוצאה לפועל, מרכז לגביית קנסות וכן גם בתי הדין הרבניים.
פנים נוספות לעניין, במידה והבנק שלכם הגביל אתכם שלא כדין וכן לא על פי ההסכם שלכם מולו, עליכם לפנות לסניף בו מנוהל חשבונכם ולברר עניין זה מולם. יחד עם זאת, ניתן לפנות לנציב פניות הציבור של הבנק. על כל הגבלה ניתן לערער בפני בית משפט השלום.

מדוע החשבון שלי הוגבל – כיצד ניתן להסיר הגבלה מהבנק?

ישנם מספר אפשרויות או תרחישים של חשבונות מוגבלים בבנק,  זו:
• הגבלה "בנסיבות רגילות" – החזרה של למעלה מעשרה שירים או יותר במהלך שנים עשר חודשים רצופים מהסיבה של "אין כיסוי מספיק", חשבון זה בלבד יוגבל לשנה.
• הגבלה "בנסיבות מחמירות" – באם בבעלותך שני חשבונות מוגבלים, בו זמנית, בעקבות סירוב שיקים (גם אם כל אחד מהם הוגבל בנסיבות רגילות), בנוסף לכך קיימת אפשרות כי החשבון שבבעלותכם הוגבל עקב סירוב של שיקים.
• הגבלה "מיוחדת" – הוצאה לפועל, כונס נכסים רשמי, מכרז לגביית קנסות ובתי דין רבניים, מוסמכים להטיל הגבלה זו על-פי חוק רלוונטי. כמו כן, הגבלה זו מגבילה את כלל חשבונותיו של הלקוח ואורכה עד חמש שנים, כל זאת בהתאם להחלטת הגוף אשר הטיל ההגבלה.

האם הגבלה בחשבון אחד יכול לפעול עם שיקים בחשבונות אחרים?

הגבלה על חשבון בודד, מותיר את שאר החשבונות הנותרים ללא הגבלה, הגבלה זו נחשבת להגבלה "בנסיבות רגילות", החוק מאפשר למוגבל זה להמשיך ולפעול כשגרה לרבות בשימוש בשקים בכל חשבונותיו הנוספים שהיו קיימים טרם הטלת הגבלת החשבון.

חשוב להדגיש, הסרת ההגבלה על החשבון אורכת עד כשלושה ימים. באם חלפו מעל לשלושה ימים ממועד סיום ההגבלה ועדיין הינם מופיעים כחשבון "מוגבל" עליכם לפנות למדור חשבונות מוגבלים בבנק ישראל, ניתן לפנות בפנייה ממוחשבת לבדיקה.

סיימתם את תקופת ההגבלה אך הבנק עדיין מסרב לפתוח לכם חשבון?

לכל לקוח אשר סיים את ההגבלה, קיימת זכות לפתוח חשבון חדש. חשוב לציין, יש לשים לב שאף על פי שאינכם מוגבלים ואף על פי שהחוק מתיק לכם לעשות שימוש בשקים ובאמצעי אשראי אחרים, לבנק מוקנית הזכות לשקול ולהחליט בהתאם לשיקולים מסחריים אילו שירותים בנקאיים ברצונו לאפשר או לספק לכם, שוב בהתאם להוראת ניהול בנקאי תקין.

מכל האמור לעיל, להגבלות על החשבון ישנה משמעות כבדה וחשוב להכיר ולדעת את הזכויות של בעל החשבון, ליווי צמוד של עורך דין לכל אורך הדרך הן מהשלב הראשוני והן לתוצאות החלטת בית המשפט או כל גוף אחר המוסמך להגביל את חשבונכם.

ישנם מקרים רבים בהם לקוחות מדווחים כי חוזרים להם השיקים. משתמע מכך, כי כל בנק שתכנסו אליו לבקש אשראי, הם יכנסו למחשב ויודיעו לכם כי בעקבות החזרת שיקים הם יסרבו לתת לכם אותו.

כיום, במדינתנו ישנם למעלה מחצי מיליון חשבונות המוגבלים בכל שנה. משמעות ההגבלה "מסמנת" את בעלי החשבון ומונעת ממנו לבצע פעולות עתידיות רבות. דוגמא לכך יכולה לבוא לידי ביטוי באי הסכמת פתיחת חשבון חדש, חתימה על חוזה שכירות ו/או אף אפשרות להעסקתו כעובד וכדומה.

באם אתם חברה או עסק, משמעות ההגבלה חמורה עוד יותר. עסקים רבים נפלו כתוצאה מהגבלת החשבון. עסק שאינו יכול לקבל אשראי או אין באפשרותו לפעול כתוצאה מהגבלת חשבונותיו, כמעט באופן וודאי, יובילו למהלומה קשה. מכאן ועד להמתת העסק, הדרך סלולה.

למידע נוסף על ביטול הגבלה בבנק ישראל

או מלאו פרטים ונחזור אליכם

להתייעצות ראשונה ללא עלות

אתר זה משתמש בקבצי עוגיות כדי להעניק לכם שירות יותר טוב   קרא עוד 

Call Now Button דילוג לתוכן