מתי פונים לעורך דין חשבון מוגבל

במצבים מסוימים של חשבון בנק מוגבל בבנק , תצטרכו עורך דין שיסייע לכם.

בדיקת סטטוס חשבון מוגבל הוא הליך שכדאי לעשות בליווי של עורך דין שמתמחה בטיפול בחייבים, וזאת אחרי שהלקוח קיבלת מהבנק הודעה על שינוי סטטוס החשבון. ברור מצב חשבון הבנק יתבצע כאמור במצב בו נוצרה בעיה בחשבון הבנק, על פי חוק – בעקבות שיקים שלא כובדו עקב בעיית כיסוי, ובגינה הבנק החליט להטיל הגבלה על הפעילות בחשבון, מתוך מטרה למנוע מהלקוח לשקוע בצרות ולייצר חובות נוספים.

לקוח מוגבל בבנק יצטרך להתמודד עם הגבלות שונות שהוטלו על חשבונו, ובקשיים והבעיות בעקבות מצב זה, לדוגמה, אי היכולת להשתמש בפנקסי צ'קים, ובמקרים מסוימים הלקוח גם לא יוכל להשתמש בכרטיס אשראי. אפילו לא יוכל הלקוח לקבל כרטיס אשראי.

כאן נפרט על כל ההשלכות של סטטוס חשבון בנק מוגבל, מתי ואיך צריך לפנות לקבלת שירותי עורך דין לבדוק או לבטל חשבון מוגבל,  מתי להגיש בקשה לבירור הגבלה בבנק ישראל, כיצד מטפלים במקרה של חשבון בנק מוגבל, וכן הלאה.

מתי צריך עורך דין לבדיקת חשבון מוגבל בבנק?

מצב של חשבון בנק מוגבל שנקבע בבנק ובבנק ישראל, יכול להתרחש בכמה מקרים. מקרה אחד הוא באם הבנק קיבל הוראה לשנות את הסטטוס של חשבון הלקוח למוגבל, כאשר הנחייה זו מתקבלת מרשות האכיפה והגבייה –ההוצאה לפועל. הנחייה זו ניתנת לרוב כחלק ממגבלות שרשות האכיפה והגבייה מטילה על חייבים, או נסיבות אחרות, כפי שהחוק קובע, באם סורבו במשך שנה, לפחות 10 שיקים, בעקבות בעיית כיסוי.

עורך דין לבדיקת חשבון בנק מוגבל –חוק השיקים ללא כיסוי, שנת תשמ"א 1981, קבע כי חשבון בנק יהפוך לחשבון בנק מוגבל, באם במשך 12 חודשים חזרו בחשבון עשרה צ'קים או יותר, עם הפרש של חמישה עשר ימים לפחות בין צ'ק לצ'ק.

לקוחות הבנק אשר רשומים בחשבון כמורשי חתימה או מיופי כוח, יקבלו גם הם הודעה מהבנק, כבר  לאחר סירוב של 5 שיקים, במטרה לנסות ולמנוע החמרה של המצב, משום שאם חמישה צ'קים נוספים של החשבון יסורבו, ההגבלה תחול על הלקוח. זהו למעשה ניסיון למנוע מהחשבון להפוך למוגבל.

לאחר שההמחאה ה-10 לא נפרעה, הבנק יוציא הודעה ללקוח ולכל מורשי החתימה ומיופי הכוח בחשבון, על מצב החשבון הנוכחי ועל הפיכתו לחשבון מוגבל, וכמו  כן, הבנק ישלח הודעה על כך גם למפקח על הבנקים, כדי לעדכן את הסטטוס בבנק ישראל.

ההשלכות של חשבון מוגבל

אם קיים סיכון ממשי שחשבון הבנק יהפוך לחשבון מוגבל, הלקוח חייב להבין שיש לכך משמעות לגביו לא רק בבנק בו מתנהל חשבונו, אלא גם בבנק ישראל וב-BDI. משמע, דירוג האשראי של הלקוח ישתנה לצד השלכות אחרות שילוו אותו עוד שנים קדימה. ההשפעה המידית של ההגבלות היא ביטול האפשרות להשתמש בפנקסי צ'קים כאמצעי תשלום.

הלקוח לא יוכל להשתמש יותר בצ'קים כדי לשלם, וחמור מכך, צ'קים שכבר ניתנו על ידי הלקוח לאנשים/ספקים, ועדיין לא נפרעו, לא יכובדו מהרגע שחלה על החשבון ההגבלה, מה שיכול להוות בעיה חמורה ללקוח, ולבטח, מצב לא נעים מול אותם האנשים.

מומלץ ורצוי לפנות למשרד עורכי דין המתמחה בטיפול בחייבים ובלקוחות מוגבלים בבנקים, כדי לנסות ולבטל את ההגבלות וכל המשמעויות של מצב חשבון מוגבל על הלקוח, וכמה שיותר מהר.

יש להבין כי הטיפול בלקוח מוגבל לא יסתכם רק בעניינים הביורוקרטיים של ביטול ההגבלה על חשבון הבנק. חשוב לבצע בדק בית מעמיק ולהבין מהו המקור לבעיה, הכרחי לטפל בנסיבות לבעיה באופן יסודי ולדאוג לכך שהמקרה לא יחזור על עצמו.

עורך דין לבדיקת חשבון מוגבל– מתי ניתן לבטל את ההגבלה?

לקוחות רבים פונים לקבל שירות מאת עורך דין המתמחה בטיפול בחייבים כאשר יש צורך לבדוק סטטוס חשבון מוגבל, סטטוס של הלקוח בבנק ישראל, ולפעול במהרה להסרת כל המגבלות והעלמת הכתם  מעל הלקוח, בבנק ישראל. הגבלה שמטיל הבנק ובנק ישראל מפריעות לפעילות השוטפת של הלקוח בחשבון הבנק, לא מאפשרות לו לקבל אשראי ברמת מסגרת בחשבון או כרטיס אשראי כאמצעי תשלום (לא בכל מקרה), וכמובן שכל ההתנהלות הכלכלית, כולל ניהול תזרים הכספים  בחשבון וביצוע תשלומים ברמה יומיומית, הופך לבעייתי ומסורבל.

במצבים בהם אפשר לקבוע כי במקרה של החייב, אין הגיון כלכלי ממשי להטלת המגבלות, שכן ההגבלות הללו נועדו לכמה מטרות עיקריות – הגנה על החייב שלא ישקע בחובות ויחמיר את הבעיות שלו, הגנה על הבנק, שלא ייצרו מולו חובות שאי אפשר יהיה לגבות בהמשך, ובראש ובראשונה הגנה על הציבור הרחב מפני נזקים כלכליים בעקבות ההתנהלות של אותו לקוח בעייתי.

במקרים כאלה אפשר לעתור לקבלת צו שיפוטי של בית המשפט, ואז להגיש בקשה יחד עם הוכחות כי היה מקום לכבד את הצ'קים שסורבו בבנק, ולבקש להסיר את ההגבלות על חשבון הבנק של הלקוח.

במידה והחייב יוכיח מעל כל ספק שהמצב קרה בתום לב או בגלל טעויות זמניות ולא יותר מזה, או לחלופין, בעקבות נסיבות שלא קשורות אליו באופן ישיר, וכי הוא מטפל בנושא כדי להסדיר את חובותיו ומוכן למסור מידע מלא באשר לכל הכנסותיו ולהוצאותיו, סביר שיתאפשר לפעול במהירות להסרת ההגבלות.

כמובן שניתן גם לפנות לבנק ישראל לביצוע בירורים שונים ו/או להגשת תלונות וערעורים, באם ישנה סברה שהחשבון שונה לחשבון מוגבל שלא בצדק, או כאשר יש מקום להתחשבות בחייב.

רשם ההוצאה לפועל ימצא לנכון להסכים לבקשה לביטול ההגבלה על הלקוח בבנק ישראל, במידה והוא אכן ייווכח לדעת שאין בעיה אקוטית המהווה סכנה של יצירת חובות נוספים על ידי הלקוח.

 

 

 

או מלאו פרטים ונחזור אליכם

להתייעצות ראשונה ללא עלות

אתר זה משתמש בקבצי עוגיות כדי להעניק לכם שירות יותר טוב   קרא עוד 

Call Now Button דילוג לתוכן