ארביב פרץ

מנצחים את כל ההגבלות

ביטול הגבלה בבנק

משרד עורכי דין ארביב-פרץ

נבחרנו כאחד ממשרדי עורכי הדין המובילים בארץ ע"י

משרד עורכי דין ארביב-פרץ

מנצחים את כל ההגבלות

ביטול הגבלה בבנק

ארביב פרץ

נבחרנו כאחד ממשרדי עורכי הדין המובילים בארץ ע"י

איך מתמודדים עם חשבונות מוגבלים בבנק

איך מתמודדים עם חשבונות מוגבלים בבנק – חשבונכם הוגבל? רוצים לדעת כיצד לשחרר זאת? במאמר זה נפרט לכם את התשובה לשאלות אלו.
על מנת לפעול באופן מידי לביטול ההגבלה, עליכם להגיש ערעור או צו מניעה זמני על מנת לאפשר לכם לשוב ולפעול בחשבון. בהתאם לכך, תמנעו נזקים כספיים ותדמיתיים עתידיים.
 
כל זאת, עד למועד הדיון בו תדון הבקשה לביטול/להסרת ההגבלה לחלוטין.
 

איך מתמודדים עם חשבונות מוגבלים בבנק – מה ניתן לעשות?

• קיימת אפשרות לביטול מוחלט של הגבלת החשבון על ידי צו מיידי להקפאת ההגבלה המבוקשת.
• עליכם לפעול מיידית ולא לחכות, על מנת להגיש ערעור על ההגבלה וקבלת צו מניעה בגין ההגבלה שלא תיכנס לתוקף.
 

מי מעורב בחשבונות המוגבלים?

 
להיות בעל חשבון בנק ו/או אף כמה חשבונות מוגבלים, זה דבר אינו נעים. כיום, הגבלת חשבונות הפכה לדבר שכיח הרבה יותר ממה שאנחנו חושבים. בישראל ישנם מאות אלפי חשבונות הנחשבים לחשבונות בעלי הגבלה, בין אם מתוך נסיבות רגילות ובין אם נסיבות מחמירות.
 
כל זאת, על מנת להעלות את המודעות לאמינות השימוש בשיקים, לשדרג ולשפר את מוסר התשלומים וכן גם להתריע את בעלי החשבונות ממשיכת שיקים ללא כיסוי.
חשוב להדגיש, שיקים היוצאים מחשבון מוגבל הינם ללא כיסוי. על כך, חשוב לשים לב ולהימנע מלקבל אותם. נכון, דבר זה די מסובך בפועל, אך זה אפשרי.
 

האם ניתן לדעת איזה חשבון מוגבל?

 
קשה מאוד! אך בהחלט אפשרי. שיקים מסורבים הינם שיקים שהבנק סירב לקבל אותם ולפרוע אותם לחשבונכם בעקבות אי יתרה מספקת בחשבון הבנק אליו הם משויכים. כל שיק כזה, יתווסף “לרשימה השחורה” עד שיוביל להגדרת החשבון שלכם כמוגבל. יחד עם זאת, שיקים שבוטלו ייכנסו לספירה גם כן. לחלופין, יכול לקרות מצב בו שיק שחזר בעקבות עיקול שבוצע על חשבון הבנק, אך טרם בוצע העיקול, אינו אמור להיכלל בספירת השיקים המסורבים.
ההגדרה של חשבונות מוגבלים טומנת בחובה מספר השלכות. הגדולה מכולן, היא איסור על הלקוח למשוך עליו שיקים לכל משך תקופת ההגבלה.
 
במידה ויהיה ניסיון לשלם באמצעות שיקים במהלך התקופה יהיה זה כישלון מוחץ. יכול להיות מצב בו קיימים ברשותכם מספר חשבונות בנק, מהם תוכלו כן למשוך שיקים.
האם נתן לפתוח חשבון בנק חדש?
בעל העסק יוכל לפתוח חשבון בנק רגיל שלא נמשכים בגינו שיקים. לקוח מוגבל אינו יכול להיות מוגדר כמורשה חתימה או כמיופה כוח בחשבון ישן או חדש ממנו נמשכים שיקים. חשוב לציין כי ההגבלה היא פר חשבון ספציפי.
 

אז איך יודעים אם החשבון שלך הוגבל?

 
כל חשבון המיועד להיכנס להגדרה “חשבון מוגבל”, יקבל הלקוח התראה מהבנק. בהתאם לכך, הבנק אמור לשלוח לבעלי החשבון התראה כל זאת לאחר החזרה של מעל חמישה שיקים מחשבונו. לתשומת ליבכם, גם אם במידה ולא קיבלתם התראה, עקב איחור משלוח של הדואר, ההגבלה עדין תכנס לפועל. במידה וחציתם גבול עשרת השיקים המוחזרים, תאגיד הבנק ישלח לכם הודעת הגבלה עד חמישה ימי עסקים מיום הסירוב של השיק האחרון. רק המפקח על הבנקים יכול להטיל הגבלה בנסיבות מחמירות. כל מקרה לגופו, אך על ההודעות להגיע לכל מי שיש לו קשר לחשבון: בעלי החשבון, מיופי הכוח וכן גם למורשה החתימה.
 
מכל האמור לעיל, ההגבלה שחלה על חשבון מסוים עלולה להשפיע עליו בהיבטים רבים. לדוגמא: כרטיסי אשראי, הבנק ראשי לבטל כרטיס אשראי שהנפיק ללקוח כאשר החשבון שלו הפך להיות ל”מוגבל”. בפן העתידי, הבנק יכול להמשיך להחזיק בהחלטה זו ולא להעניק אשראי ללקוח גם בסוגיית ההלוואות וקבלת משכנתא בפרט. חשוב לזכור, ההגדרה של חשבון שהוגדר כחשבון מוגבל, היא אינה חד משמעית! ישנן דרכים רבות בהן ניתן לפעול על מנת לערער על ההחלטה.
דילוג לתוכן